ATHLETES
Results 2005
relay-team-static

Results for each championship

Denmark

Norway

Sweden

# Name 19th CWT AP/
Result
Points Time Fins STA AP/
Result
Points Dynamic AP/Result Points Time TOTAL
POINTS
Place
1 Annelie Pompe (Swe-GAS) 27/21 14 0.57 4.20/4.27 72.6 70/71 35.5 1.03 102.9 15
2 Andreas Valette (Swe Ö.A) 45/45 45 1.07 2.00/4.29 53.8 50/84 42 1.01 140.8 9
3 Peter Boivie (Swe Uppsala) 43/43 43 1.52 5.00/DQBO 0 85/88 44 1.41 87 19
4 Anders Richardson (Swe LAC) 51/51 51 1.53 4.00/5.03 60.6 76/100 50 1.18 161.6 5
5 Tomas Schiffer Swe STH 48/48 48 1.34 6.00/DQBO 0 DNS - 48 21
6 Klara Hansson (Swe GAS) 42/29 15 1.18 - - 60/91DNF 45.5 2.09 55.5 20
7 Jens Schou (Swe GAS) - - - - 4.30/6.58 83.6 50/108DNF 54 2.24 136 11
8 Petter Leife (Swe Uppsala) 40/40 40 1.29 3.00/4.02 48.4 50/75 (-5) 32.5 1.11 120.9 13
9 Tobias Nilsson STH 45/45 45 1.36 4.00/5.04 60.8 after protest 112 56 2.05 161.8 4
10 Sebastian Näslund Swe GAS 51/51CNF 51 2.09 CNF 4.29/DQBO 0 1/103DNF 51.5 1.47 102.5 14
11 Hans-O Johansson Swe GAS 25/25 25 1.01 5.00/5.38 67.6 85/DQSP 0 2.01 92.6 18
12 Ulrich Wulff (GER) 52/52 52 1.55 5.00/6.06 73.2 100/121 60.5 1.36 185.7 2
13 Peter Vala (CZ) 56/DQSP 0 1.57 - - 1.42 0 -
14 Vladimir Franc (CZ) 34/34 34 1.26 4.01/6.30 78 61/82 41 1.17 153 6
15 Juraj Karpis (Slov) 62/62 62 1.49 - - 101/150 75 1.35 137 10
16 Stig Severinsen (DK) 54/54 54 1.58 6.00/6.13 74.6 125/134DNF 67 2.05 195.6 1
17 Timo Jattu (DK) 80/54 27 1.45 4.01/4.49 57.8 101/133 66.5 1.39 151.3 7
18 Allan Uldam (DK) 32/DQSP 0 1.25 4.00/4.47 57.4 50/87DNF 43.5 1.32 100.9 16
19 Kurt (DK) 35/35 35 1.38 5.00/6.03 72.6 100/125 62.5 1.57 170.1 3
20 Jan Mailand-Hansen (DK) 35/35 35 1.09 3.30/4.48 57.6 85/109 54 1.11 147.1 8
21 Roman A. Bruening (NO) 20/20 20 0.51 3.00/3.53 46.6 50/61DNF 30.5 1.09 97.1 16
22 Gordon McNair (NO) 30/30 30 0.54 3.00/4.16 51.2 60/81 40.5 1.01 121.7 12
# Name DNF AP/Result Points Time
1 Klara Hansson (Swe GAS) 60/91 45.5 2.09
2 Jens Schou (Swe GAS) 50/108 54 2.24
3 Sebastian Näslund Swe GAS 1/103 51.5 1.47
4 Stig Severinsen (DK) 125/134 67 2.05
5 Allan Uldam (DK) 50/87DNF 43.5 1.32
6 Roman A. Bruening (NO) 50/61 30.5 1.09
# Name 19th CNF AP/
Result
Points Time
1 Sebastian Näslund Swe GAS 51/51 51 2.09
Judges: Sharanne Wheeler and Rik Rösken
# Name Depth Elios
No fins (17aug)
Depth Suunto
FIM 30 (17 aug)
Depth Sporasub
Plastic bi-fins (18 aug)
1 Niklas Bernstone - 31.8 -
2 Stig Severinsen (DK) 40 34.2 20
3 Ulrich Wullf - 26.9 50
4 Peter Boivie (SWE) 11 WIN SHORTY 35.1 40
5 Vladimir Franc (CZ) - 34.5 30
6 Petr Urbanek (CZ) - 26.9 17
7 Tova H (SWE) 4 - 8 WINNER FINS
8 Kurt (DK) 20 29.7 WINNER D3 30
9 Henning Larsen (DK) 34 33.8 -
10 Klara Hansson (swe) 22 39.3 40
11 Annelie Pompe 4 19.5 15
12 Anders - - 40
13 Andreas - - 35
14 Peter V - - 40
15 Petter L - - 33
# TEAM Name Time Total Time Penalities Total Corrected Time Place Previous results
1 G.A.S Sebastian 17.00 -4 16.40 4 17.26
Hans-O 11.23 17.26
Jens 5.40 17.26
2 G.A.S Ladies Klara 9.23 -2 12.52 6 -
Karin 4.44 -
Annelie 13.12 -
3 Team Ahlby Tobias 10.48 17.04 2 17.28
Peter 17.04 17.28
Göran 5.28 17.28
4 Danish/German Stig 17.24 17.24 1 13.49
Kurt 11.06 13.49
Ullie 6.04 13.49
5 Ladies mix Tova 1.20 1.20 8 7.42
Sharanne 0.39 7.42
Rahel 0.55 7.42
6 HFK Denmark Allan 14.05 14.05 5 -
- Jan 9.18 -
- Timo 4.36 -
7 JMC ladies Jr. Moa 5.59 -4 5.59 7 none
- Julia 3.21 none
- Clara 7.55 none
8 Maybe a czeck/slov Juraj 17.01 -1 16.51 3 -
- Vladimir 6.01 -
- Petr 11.20 -